Division Office Directory

Trunklines: (035) 421-2262 and (035) 225-0603

Office Name
Designation Contact Number
Office of the Schools Division Superintendent Dr. Evangel M. Luminarias, CESO V Schools Division Superintendent local 102
      Fax #: (035) 421-2260
Office of the Asst. Schools Division Superintendent
Dr. Neri C. Ojastro, CESE
Asst.Schools Division Superintendent
local 103
Curriculum Implementation Division (CID) Dr. Juditha O. Mapue Chief, CID local 104
Dr. Miraluna V. Albina Education Program Supervisor, Mathematics
Mrs. Sarah L. Catabay Education Program Supervisor, English
Mr. Jose C. Miraflor Education Program Supervisor, TLE/ALS/Division Facilities Coordinator
Dr. Victoria A. Maquiling Education Program Supervisor, Filipino
Dr. Rosenie B. Saraña Education Program Supervisor, MAPEH
Dr. Merlyn B. Tamparong Education Program Supervisor, Values Education
Dr. Antonieta P. Vendiola Education Program Supervisor, Science & Technology
Dr. Neileen E. Wale Education Program Supervisor, Kindergarten and Private Schools
Dr. Rhoda B. Tabares Education Program Supervisor, Araling Panlipunan
Mr. Roel O. Omangay Education Program Specialist II
  (Vacant)
Administrative Officer II (Senior High)  
  Mrs. Bonita P. Pinote
Registrar I (Senior High)
 
 Learning Resource Management and Development System (LRMDS) Mrs. Wenerita A. Miraflor Education Program Supervisor, LRMDS 0917-569-4985/local 111
  (Vacant)   Project Development Officer II  
  Ms. Maricel J. Rama  Librarian III   
School Governance and Operations Division (SGOD)
Dr. Nelson A. Caday Chief, SGOD local 105
Mrs. Cherry Lita D. Bulata Senior Education Program Specialist
Mrs. Joesan M. Ramos Senior Education Program Specialist
Dr. Jaymar T. Umbac Education Program Specialist II
Mr. Angelo Sayson Education Program Specialist II
Mrs. Lunedi F. Naldoza Planning Officer III
  Dr. Audrey C. Bolodo Medical Officer III  
  Mrs. Carolyn P. Partosa Nurse II local 110
  Mrs. Catherine A. Culi Nurse II  
  Miss Mardy P. Amor Nurse II  
  Mr. Felix D. Mosqueda III Project Dev't Officer I  
  Engr. Elena D. Zerna  Engineer  
Administrative Services Mrs. Monina U. Lacson Administrative Officer V local 106
Mr. Aldrin G. Lacson Administrative Officer IV (Personnel) local 107
Mrs. Gerardina R. Rendoque Administrative Officer IV (Cash and Property) local 109
Finance Services Mr. Gauvin T. Absin Accountant III local 108
  Mrs. Maria Fe V. Pinili Administrative Officer V (Budget)  
ICT Services Mr. Kim Li Faburada Information Technology Officer I local 101
Releasing/Receiving Section Mrs. Evelyn L. Toytoy Administrative Aide VI local 107